Pályázataink - "A gazda háza"

Projekt tábla

Projekt tájékoztató

Kedvezményezett neve:
Bengecseg Egészségmegőrző és Kulturális Alapítvány

Projekt címe:
,,A gazda háza” - interaktív kultúrtörténeti és viseletkiállítás

Szerződött támogatás összege: 3 millió forint

Támogatás mértéke: 100%

A projekt tervezett befejezési dátuma:
2023. július 31.

A projekt azonosító száma:
TOP-7.1.1-16-H-ESZA-2020-02077

Projekt tartalmának bemutatása:

A karcagi Ady E. utca 12. sz. alatti nagygazdaház (melyet a Bengecseg Alapítvány 2019. októberétől 10 évre szívességi használati szerződéssel birtokba vett) a program inspirálója és tervezett helyszíne. Jelenleg folyik a ház történeti feltárása, az ott fellelt tárgyak
lajstrombavétele, tárgygyűjtés és a tájház funkciójú helyiségek tervezése.

A tervezett projektben megvalósítandó tevékenységek:
 - Két helyiségben közösségi és kiállítótér tervezése és kialakítása a célnak megfelelően
 - Parasztpolgári kultúrtöténeti kiállítás tervezése és megvalósítása
 - Parasztpolgári viselettörténeti kiállítás tervezése és létrahozása kerámia karakterbabák alkalmazásával
 - Parasztpolgári tematikájú múzeumpedagógiai órák (3 korcsoportra tervezve) módszertanának kidolgozása, eszközigényének felmérése, eszközök beszerzése
 - Múzeumpedagógiai órák megvalósítása 3x6 alkalommal

Egy az 1932-ben épült nagygazdaházban berendezett interaktív viselet- és kultúrtörténeti kiállítás kiegészíti a karcagi Györffy István Nagykun Múzeum Népélet a Nagykunságban c. kiváló állandó kiállítását. Az objektum többcélú térhasználatával teret ad kisebb létszámú összejöveteleknek, ezzel segítí a sokszínű együttműködő közösségek létrejöttét. Az interaktív tematikus múzeumpedagógiai órák segítik a  észtvevők ismereteinek bővítését és érzelmi életük gazdagodását.

A tervezett tevékenységek hozzájárulnak a város kulturális élete színvonalának emeléséhez, a helyi kulturális értékek, hagyományok átörökítéséhez, ezáltal az identitástudat erősítéséhez, közvetett módon a lakosság helyben tartásához.